2024. július 17., szerda

Barangolások a cseh barlangokban, SzG3

 Összefoglaló jellegű beszámolók Csehországról:

Vissza a főoldalra (katalógus)

Figyelem: ha valaki szereti Csehországot, szeret ott nyaralni, kirándulni, csak van valami kellemes élménye a csehekkel kapcsolatban, csatlakozzon a Szeretem Csehországot Facebook oldalamhoz

Aki ismer, tudja, hogy nagy a vonzódásom a barlangok iránt. Gimnazista koromban még barlangászkodtam is. Minden esetre, ha van egy barlang a közelemben, igyekszem megnézni. Csehországban a barlangok zöme a közepétől inkább keletre és észak-keletre helyezkednek el, a nyugati részen elég kevés van. Jelen összeállításomban bemutatom az általam eddig meglátogatott barlangokat, a sorrend semmit nem jelent, egyszerűen így szedtem azokat össze. A térképek alapján egyszerűen beazonosíthatóak, hogy hol lelhetőek fel. A régebbi beszámolóknál jóval kevesebb a fénykép, egyszerűen azért, mert akkor még nem volt olyan gyakorlatom a digitális fényképezésben, mint manapság, + a kártyák sem voltak akkora kapacitásúak, mint mostanában.

1. Slavětín u Litovle, Javoříčko, Javoříčské jeskyně:

 

Beszámoló Fotóalbuma ITT található!

Aki ismer, az tudja, három dolog nem tud megállítani ha a közelemben van: kastély, arborétum (botanikus kert) és barlang. A második napon két barlangot is beiktattam, ez volt a második. Már igen sok barlangot meglátogattam már, de azt kell mondanom, hogy ez a kettő benne van az öt legjobban (a másik a Mladečské jeskyně). Egyszerűen zseniális. Sajnos a képek nem adják vissza a barlang abszolút fantasztikus látványát, de higgyétek el, fenomenális. Ezt a túra vezető is tudta és szerencsére nem igen avatkozott be a látnivalók szó szerinti megcsodálásába. Az elején elmondta a szokásos barlangi szövegeket, majd utána csak néhány szóval ecsetelte a következő látnivalót. Gyakorlatilag az egyik ámulatból a másikba estünk. Itt kb. 15 látogató volt velem együtt és ahogy sorra oda mentek a túravezetőhöz és közölték vele, hogy ez csodálatos, egy enyhe, kissé ferde mosollyal vette ezt tudomásul (Tudom!!! - ki nem mondva). Igazából nem fogom ezt a csodát ecsetelni, remélem a képek magukért beszélnek (sajnos a barlang monumentalitása nem igazán érezhető, voltak 50 m-es belmagasságok, oldal irányban több rétegű barlang részek, csodás megvilágítással, stb.)

Inkább itt is néhány tanácsot adok:

Utólag könnyen beszélek, hogy ez a barlang hogyan közelíthető meg. Miután a helyet a Google Earth-n találtam meg, így ott néztem utána a barlang bejáratához vezető útnak. Sajnos azt nem vettem figyelembe, hogy ez a program nem foglalkozik a turista utakkal. Így tettem egy hatalmas kört a bejáratig, ami kb 5x hosszabb volt a tényleges megközelítési útvonalnál (még jó hogy bírtam). Tehát: az autót le kell tenni a nagy parkolóban (parkolási díj). Ott el kell húzni a büfé melletti úton egy háborús emlékműig. Itt - menetirány szerint - a baloldali hátsó kijáraton kell balra, kissé felfelé menni kb 50 m-t (itt van egy nagyon eldugott kis tábla a barlang felé jelezve az utat). Majd kb 150 m után balra felfelé kell kanyarodni a hegy felé. Figyelem: erősen meredek és lépcsős szakasz következik. Felérve gy hármas csomóponthoz, jobbra kanyarodva pár száz méter után elérjük a fogadó épületet. Szerencsére a nagyobb gyalogos kör miatti időkiesés nem okozott késedelmet a barlang meglátogatásában, gyakorlatilag negyed óra múlva már jött is a vezetés. Javaslat: mindenki a hosszabb túrára menjen, nagyon megéri!!!! Most is mindenki így tett. Ha már bent vagyunk a barlangban, az már nem strapás, csak el kell jutni addig. De el kell!!!

Most kiemelten javaslom a fotóalbum megtekintését, mert rengeteg képet készítettem!


















2. Mladeč, Mladečské jeskyně:

 

Beszámoló Fotóalbuma ITT található!

Tényleg nem értem emberek fanyalgását - konkrétan ezzel a barlanggal kapcsolatban a Google Earth-n  - mivel semmi olyannal nem találkoztam, ami nekik problémaként felmerült: agresszív pénztáros, lekezelő túravezető, ronda barlang. Vannak olyanok akiknek semmi nem jó (vagy ők váltanak ki viselkedésükkel valami ellen reakciót). Szerencsére itt és akkor semmilyen problémára nem bukkantam, sőt szerintem a barlang magasan 1. osztályú. 

Az autót a barlangtól kb 700 m-re lévő nagy parkolónál kell letenni. Szerencsére itt jól ki volt táblázva az út a barlanghoz: kb 300 m-t kell tenni a főút mentén majd jobbra fordulva felsétálni a fogadó épülethez. Úgy láttam minden egész órában van vezetés. A pénztáros vitatkozás nélkül adta meg nekem a senor jegyet. Azt tudni kell, hogy ez a barlang az egyik legjelentősebb Cro-Magnon-i lelőhely. Szerencsére nem vitték túlzásba ezt a témát és a barlangban csak éppen hogy érintették a témát (egy táborhely és egy kardfogú tigris volt csak). A barlang első része inkább hasadékbarlang, de abból viszont igen látványos fajta. Szerencsére a világítást jól oldották meg, így nagyon jól látszott a barlang rétegződése (nem egy terem vagy folyosó, hanem ezek egymás mellett, több rétegben). Voltak hatalmas belmagasságok, keskeny folyosók, minden ami kell. A barlang másik felében már megjelentek a cseppkövek is, mégpedig hatalmas számban és nagyon szépek voltak. A túravezető sem veszett el a sok magyarázkodásban, engedte csodálni a barlangot.

Egyszóval nagyon-nagyon kell kellemes volt az egész és ha valaki nekem hisz inkább, mint a huhogóknak, akkor ne hagyja ki ezt a barlangot. Össze lehet kötni az Arboretum Bílá Lhota-val és a Javoříčské jeskyně-vel, szó szerint egy kupacon vannak.
























3. Koněpruské jeskyně



Ha már a Cseh-Karsztban vagyunk (Karlštejn!), akkor ez a barlang kihagyhatatlan (a közelben nem tudok még egy nyilvános barlangot). Prágából fél óra alatt megközelíthető, Karlštejn-ből 10-15 perc. A barlangot viszonylag későn, 1950-ben fedezték fel és csak 1959-ben nyitották meg. A barlang alatt egy mészkőbánya található, állítólag tele van a mészkő fosszíliákkal. Igazából nem túl szép látvány, de hát a mészkő az kell és ott lehet bányászni, ahol fellelhető. A barlang alatt egy területen mindenféle ábrákat raktak ki az alkotó kedvű turisták a kisebb kövekből. A barlang három szintes, cseppkövekben elég gazdag. Ősember leleteket is találtak itt. A legfelső szinten a XV. században még egy pénzhamisító műhely is működött. A túra végén egy spirális acél lépcsőn kell felmenni (elég zajos!). A domb tetejéről (Arany lovak a neve) szép körkilátás van. A környéken van tanösvény és elég szép karsztjelenségeket, alakzatokat is lehet látni (jó a tájékoztatás). Mi mikor ott voltunk, kezdetben köd volt, de utána jó kilátás lett. A túra kb. 60 perc.

 Koněpruské jeskyně
 Koněpruské jeskyně
 Koněpruské jeskyně
 Koněpruské jeskyně
 Koněpruské jeskyně
 Koněpruské jeskyně
 Koněpruské jeskyně
Koněpruské jeskyně

4. Mikulov, na Turoldu barlang:



Ha Mikulovban vagyunk, akkor még egy barlanglátogatási lehetőség is a a rendelkezésünkre áll. Ez a barlang egy száraz barlang, cseppkövek minimálisan vannak csak, tektonikai mozgások által jött létre. E miatt elég instabil volt a barlang, több baleset is volt korábban benne. Ennek most már vége, mivel több évre be volt zárva, hogy biztonságossá tegyék. Akit a tektonikai mozgások érdekelnek, ill. azok hatásait akarják látni, azok nézzék meg. Egyébként a bejárata egy régi kőfejtőből nyílik, itt geológiai kiállítás is van.

 na Turoldu barlang
 na Turoldu barlang
 na Turoldu barlang (Éva)
na Turoldu barlang
na Turoldu barlang
na Turoldu barlang
na Turoldu barlang

5. A Morva karszt, Sloupi-Sosuvski baralang:


Most a Morva karszt egy másik barlangját mutatom be. Ez a Sloupi-Sosuvski baralang. A kettős nevének magyarázata: kb. a két falu határán terül el, tulajdonképpen egy kettős barlang. E miatt van egy rövidebb és egy hosszabb túra. A rövidebb túra kb. 45 perc. Egy vasajtón ki kell azoknak menni, akik csak erre váltottak jegyet (nagyon jó a memóriája a vezetőknek, kétely esetében meg kell mutatni a jegyet). Ha ezen átestünk, mehetünk a másik barlangrészbe. Azon túl, hogy ez jellegét tekintve más,mint a Karsztvidék többi barlangja (nagy szakadékok, több szint egymás alatt, nagy leszakadt és felakadt sziklatömbök), ezen a túrán látható a karsztvidék jelképének választott kard alakú cseppkő. Egyébként ugyanoda a vasajtóhoz jutunk vissza,mint a rövid túrások és már mehetünk is ki (de miért is sietnénk ki a barlangból?). Abszolút érdemes megnézni, beleértve a hosszú túrát is.

Sloupi-Sosuvski barlang
Sloupi-Sosuvski barlang
Sloupi-Sosuvski barlang
 Sloupi-Sosuvski barlang
Sloupi-Sosuvski barlang
Sloupi-Sosuvski barlang
Sloupi-Sosuvski barlang
Sloupi-Sosuvski barlang
Sloupi-Sosuvski barlang
Sloupi-Sosuvski barlang

6. Morva karszt, Punkevni barlang:



Kevesen tudják, hogy Csehországban számtalan gyönyörű barlang van, melyeket meg lehet látogatni. Most a Morva karszt legszebb barlangjába látogatunk el, ez a Punkevni barlang. A Morva karszt területén 4 barlang látogatható, ezek közül szerintem ez a legszebb, valamint a legattraktívabb. Az idejutásról majd máshol, mert egy külön közlekedési rendszere van a karsztnak, aminek a lehetőségeit érdemes kihasználni. Most a barlangról. A nagy látogatottság miatt szinte lehetetlen, hogy azonnal jegyet kapjunk. A legcélszerűbb az előző nap lefoglalni, vagy megvenni a jegyet és akkor arra az időpontra tudunk bejelentkezni, amelyik a legjobb nekünk. Meg lehet próbálni aznap is a jegyet megvenni, de akkor csak egy jóval későbbi időpontra lehet valószínűleg jegyet szerezni. Ekkor el lehet menni a patak völgyébe kirándulni (nagyon szép). Egy tipp: többször előfordult már, hogy a jegyfoglalók mégsem jöttek el, ilyenkor a pénzárból kikiabálnak, hogy van két szabad hely, és ha van érdeklődő (aki pont ilyenre vár), akkor annak nyert ügye van. Szerintem érdemes megpróbálni. Most a barlangról: két szakaszra oszlik: az első egy hagyományos cseppkőbarlang, ez is szép, de a nagy szám ez után jön. Kb. a fél úton beletorkollik egy kb. 150 m mély töbörbe (ez a Macocha mélység), ami fantasztikusan szép (ezt fentről is meg lehet nézni két kilátópontról). Ez után egy rövid sétával a csónakkikötőhöz érünk, ahol elektromos csónakba kell beszállni. A víz smaragdzöld, alulról is meg van világítva, a csendben haladó hajóról fantasztikus a látvány. Egy helyen egy oldalágnál megálló van, itt ki lehet (és érdemes) szállni. A hajónk itt felveszi az előző csoportot és tovább megy. Mire visszaérünk, a következő már ott van. A csónaktúra egy hatalmas barlangkapun keresztül egy gyönyörű tóban ér véget. A többi barlangot is érdemes megnézni, de ha csak kevés időnk van, akkor ezt válasszuk.

virtual tour: 1. a Masaryk Dome
                    2. a Macocha mélység
                    3. a Mirror Lake

 Punkevni barlang, a hajó kikötő
 Punkevni barlang, a hajó kikötő
 Punkevni barlang, a hajó kikötő
 Punkevni barlang
 Punkevni barlang
 Punkevni barlang
 Punkevni barlang
 Punkevni barlang
 Punkevni barlang
 Punkevni barlang
 Punkevni barlang, a mellékág megállóhelye
a Morva karszt térképe

7. Ostrov u Macochy, Balcarka barlang:



A Morva karszton tett látogatásunk során a 4 meglátogatható barlang közül ez volt a 3. amit megnéztünk. A falu nevét azért vettük bele a hely nevébe, mert kivételesen a barlang neve nem azonos a hely nevével, viszont így könnyebb megtalálni. A barlangról nem írok sokat, egyszerűen szép, meg kell nézni. 
Amiről viszont írok, az az, hogy a csehek már megint hogyan oldottak meg dolgot. Minden barlangnál (a parkoló mellett) van egy fogadóépület, mellette egy viacoloros terület padokkal és kerékpár tárolókkal. Ugyanis a látogatók nagy része nem autóval, hanem kerékpárral érkezik (ez vonatkozik minden látnivalóra). Ami még érdekes, hogy amit kint letettek a látogatás előtt, azt utána meg is találják. A látogatóépületben van pénztár, szuvenírbolt, és vagy vendéglő vagy büfé. Ennyi. Nem engednek semmiféle bazárosodást, gagyihalmot. vattacukrot és egyéb bóvlit. Ami kapható, annak zöme cseh termék. Néhány helyen még található vinárium, ott viszont csak cseh borokat lehet kapni. Egy helyen még láttam cseh sajtokat áruló bódét. A tisztaság is példaértékű, de ez sem meglepő, mivel ez is mindenhol természetes. Tényleg van mit tanulni tőlük.
Magáról a barlangról is azért néhány szót:
"A Macocha-szakadéktól nem messze lévő Ostrov községtől délre, a Morva-karszt keleti mészköves felépítésű területének peremén, a festőien szép Suchy zleb, azaz Száraz-árok nevű sziklaszakadéknak a központjában tátong a Balcarka-barlangba vezető 5 méter magas bejárat. A barlang valójában két szinten fekvő, magas cseppkődómokkal összekötött bonyolult rendszer. A Lopac- és a Karzst-patakok vizeinek oldó munkája következtében jött létre, s ennek töbörjei ma a barlangtól északra és délre találhatók.
A barlang elülső szakaszát emberemlékezet óta ismerik. Számos figyelemre méltó őskori tűzhelynek és a régebbi kőkorszakból származó különféle kőeszközöknek, valamint jégkorszakbeli állatok csontmaradványainak a lelőhelye. Ezt a részt az imént említett Ostrov község lakói fedezték fel és tárták fel fokozatosan, 1923-tól kezdve.
A barlang bizonyos részeit 1936-ban egyesítették és a nagyközönség számára is megnyitották. A Balcarka viszonylag kis területén pazar, sokszínű cseppkő képződmények láthatók. E díszítmények, a kifejlett felszíni mészkő alakulatok, a jellegzetes melegkedvelő növényfajok, a gazdag régészeti és paleontológiai leletek, valamint a festőien szép vidék a Balcarka övezetét a Morva-karszt legjellegzetesebb területévé varázsolják."
Az idézet innen való:
http://www.barlang.hu/pages/es/cikkek/Morva-karszt.htm


 Ostrov u Macochy, Balcarka barlang
Ostrov u Macochy, Balcarka barlang
Ostrov u Macochy, Balcarka barlang
Ostrov u Macochy, Balcarka barlang
Ostrov u Macochy, Balcarka barlang
 Ostrov u Macochy, Balcarka barlang
Ostrov u Macochy, Balcarka barlang, a fogadó épület 
Ostrov u Macochy, Balcarka barlang, feljárat a barlanghoz

8. Teplice nad Bečvou, Zbrašovské aragonitové jeskyně: 


Azt eddig is tudtam, hogy a csehek igen jól állnak barlangokban és ráadásul elég jól szét vannak szórva az országban, így az általunk bejárt területre is esett egy. 
Rögtön az elején tisztázni kell, hogy bár a neve aragonit barlang, ebből a műfajból elég kevés látszik és az sem igazán látványos (a németeknél láttam ténylegesen aragonit barlangot, na az igen szép volt). Ettől függetlenül persze eljöttünk megnézni, már csak a kemény melegre való tekintettel is. 
A barlang bejárata csak gyalog közelíthető meg. Mi a domb felőli oldalról jöttünk és ott egy panzió parkolójában álltunk meg. De a kiírás szerint ez egyben a barlang parkolója is. Innen már csak gyalog lehet tovább menni. Szerencsére az út igen jól ki van táblázva. Egy igen hosszú lépcsősoron kell lemenni, majd jobbra kanyarodva kisebb nagyobb cakkok után eljutunk a fogadó épülethez (a kijárat nem itt van). Nagy általánosságban óránként van vezetés, az indulási időt pontosan betartják. Van angol (és gondolom más) nyelvű leírása is a barlangnak, ezt a pénztárnál kell kérni. Nekünk adtak még egy kis elemlámpát is, hogy a szöveget jól el tudjuk olvasni. Ezt kéretik a végén visszaadni a pénztárban! Maga a barlang kiépítettsége példás, minden rozsdamentes acélból készült. Amúgy egy kicsit a Szemlőhegyi barlangra hasonlít. Aragonitot csak egy helyen látni nagyobb tömegben, egy függönyfal szerű sziklaalakzaton (ez a fényképen és a videón erősen fehéres színnel látszik). Ha valaki nem vár túl sokat egy barlangtól csak annyit, hogy (szikla) barlang és jól esik végigmenni rajta, akkor nézze meg. A kijárat a Becva folyó szintjén van, innen még vissza kell sétálni a barlang bejáratának szintjére, valamint a lépcsősoron felmenni a parkolóig. Mi mindenesetre jól éreztük magunkat, nem sajnáltuk a ráfordított időt!

A korábbi barlang leírásokban olvasható volt, hogy a barlang látogatása akár veszélyes is lehet az itt feláramló széndioxid miatt, de erről most nem volt tájékoztatás a vezetés közben (lehet, hogy a látogatási szintet magasabban vezették, mint korábban, mert az akkori leírás szerint nagyon sok és szép aragonit kristályt lehetett volna látni, ezek közül most alig láttunk valamit). A Becva folyó medrében is látni széndioxid gyöngyözést kb. fél km. hosszan. 
Egy javaslat: ha valakinek van annál egy kicsit több ideje, mint a barlang megtekintése, akkor egy jót lehet sétálni a nagyon szép parkos gyógyfürdő helyen.







a tükörben, a szikla mögött láthatóak igazi aragonit kristályok 
 az aragonit





a Becva partján

Megkérlek, hogy csatlakozzál a Szeretem Csehországot, I love Cesko Facebook csoportomhoz! Köszönöm!

Vissza a főoldalra (katalógus)

Barangolások a cseh barlangokban, SzG3

 Összefoglaló jellegű beszámolók Csehországról: -  Cseh Paradicsom -  Cseh Svájc, Szász Svájc -  Cseh várak, kastélyok  (2) -  a Morva karsz...