2024. július 16., kedd

Olomouc - nagy beszámoló, SzG3

Összefoglaló jellegű beszámolók Csehországról:

Vissza a főoldalra (katalógus)

1. Olomouc, a belváros: 

Figyelem: ha valaki szereti Csehországot, szeret ott nyaralni, kirándulni, csak van valami kellemes élménye a csehekkel kapcsolatban, csatlakozzon a Szeretem Csehországot Facebook oldalamhoz

Beszámoló Fotóalbuma ITT található!

Ideje foglalkozni Olomouc városával, hoszen itt szálltam meg 4 éjszakát, hogy a környék nevezetességeit meglátogathassa. Olomouc Csehország 5. legnagyobb városa. Történelme pontosan olyan zaklatott, mint ahogy leírtam korábban egyes kastélyoknál. Néhány érdekesebb (?) tény:  A középkorban Morvaország legnagyobb városa volt, és Brünnnel versengett a fővárosi pozícióért. Olomouc végül elvesztette, miután a svédek elfoglalták a várost, és nyolc évig birtokolták (1642–1650). Majd amikor kivonultak, lényegében porig rombolták a várost és így Brno lett Morvaország fővárosa. 1945-ig igen jelentős volt a német nyelvű befolyás (ahogy egész Csehországban). Általában 3x többen vallották magukat német anyanyelvűnek, mint cseh-nek. A II. VH alatt a német megszállás alatt szinte pontosan ugyanazon események történtek itt is, mint a 3. Birodalomban (a csehek és a zsidók kárára). '45 után a szinte minden német ajkú embert kitelepítettek.

Erről ennyit, lássuk a várost. Mint sok, történelmi múlttal rendelkező hely, itt is lényegében a belső mag jelenti a látnivalók zömét. Az ezen kívül eső helyek majdnem csak szocreál panelházakból áll,. A mag nagysága kb arra ad lehetőséget, hogy egy bő napot eltöltsünk itt, akár megosztva (ahogy én is tettem). Nagyjából három beszámolóra fogom osztani a dolgokat, maga a belváros, séta a városfal mentén, valamint a botanikus kert (mert amúgy túl sok lenne egyben).

Kezdjük a központi térrel (amiből itt pont kettő is van, de a nagyobbik ahol a Városháza is található). A téren található a város UNESCO védelme alatt álló hatalmas Szentháromság szobor, amit persze most restauráltak, teljesen be volt állványozva. A tér középpontjában helyezkedik el a Városháza, egy hatalmas toronnyal (ide fel is lehet menni). Nevezetessége a Munkás Orloj. Eredetileg többé kevésbé hasonlított a prágaihoz, de '45-ben a visszavonuló németek szét lőtték. Az utána jövő rezsim pedig úgy döntött, hogy a szentek helyett munkásmozgalmi hősök fognak körbe járni, valamint az egész egy munkás ábrázolás lesz. Így is lett. 

Az utcák a városmagban (hiába van sok régi épület) valahogy nem nagyon tetszettek. Tele voltak autókkal, villamossal, kissé kopottak voltak. Ami viszont nagyon szép volt, az a rengeteg templom, ezek - ha valaki ebben a témában utazik - tényleg nagyon jók voltak (ráadásul jó hűvösek). Közülük is kiemelkedik  a Szent Vencel-székesegyház (Katedrála sv. Václava Olomouc), amelyet 1107 előtt alapítottak az olmützi vár épületében . A 19. század végén a katedrálist neogótikus stílusban újjáépítették. Megőrizte az eredeti templom számos jellegzetességét, amelyen a különböző korok stílusát tükröző felújítások és kiegészítések történtek: román kripta, gótikus kolostor, barokk kápolnák. A három torony közül a legmagasabb 328 láb (100 m), a második legmagasabb az országban (a plzeňi Szent Bertalan-székesegyház után ). A másik, amit kiemelnék, az a hotelemhez nagyon közeli Szent Móric templom (Kostel sv. Mořice). Ezt azért emelem ki, mert ennek a tornyába mentem fel egy igencsak fárasztó csigalépcsőn (de megérte). A második napon fedeztem fel, hogy a torony alatt van egy nyitott kapu, ahol ingyen fel  lehet menni a toronyba, de aznap már lestrapáltam magam és úgy határoztam, hogy másnap reggel megyek fel rá. Így is tettem, a jó reggeli után kijöttem ide ( 9:00-kor nyitnak) és felcaplattam a tetejére, látni lehet a harangokat is, A kilátás amúgy nem egy nagy durranás, látni a sok új házat, de azért én nem mondtam volna le róla (mindenhova felmegyek, ami az utamba kerül). Egyedül a Püspöki palotában nem voltam, az már nem fért bele az időmbe. 

Viszonylag sok kép került be a Fotóalbumba, ide minden templomról csak egy-két képet teszek fel, a többi ott tekinthető meg:

1. A Felső tér (Horní náměstí)







2. a templomok:
Chrám sv. Michala
Chrám sv. Michala
Kaple svatého Jana Sarkandra
Kaple svatého Jana Sarkandra
Katedrála sv. Václava Olomouc
Katedrála sv. Václava Olomouc
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Kostel Panny Marie Sněžné
Kostel Panny Marie Sněžné
Kostel sv. Mořice
Kostel sv. Mořice
Kostel svaté Anny
Kostel svaté Anny

3. Egyéb épületek (múzeumok), utca részletek:

Arcidiecézní muzeum
Arcidiecézní muzeum
Vlastivědné muzeum Olomouc
Vlastivědné muzeum Olomouc







Végig a városfal mentén:

 

Beszámoló Fotóalbuma ITT található!

Erről a helyről nem fogok sokat írni (információt sem tudtam szerezni róla, szinte semmit). Olomouc eredetileg a most is látható városfalak között létezett. A déli irányba néző falak jó 15-20 m magasak és alattuk ott kanyarog a Malom patak (Mlýnský potok), ami önmagában is egy védelmi vonal volt. Jelenleg két önálló park van a falak alatt, a másikkal később foglalkozom. A két parkot a Tr. Svobody vágja ketté ( 2 x 2 sávos út + villamosok). Az É-i végénél a Kosinova utca felől lehet besétálni a parkba. Előtte is ott a Malom patak, de ott csak két támfal között folyik, igaz, rengeteg fával a két partján (nem egy sivár kanális). Ha bejutunk a parkba, akkor egyszerűen végig kell sétálni a fal alatti sétaúton, a fal és a patak között. Nagyszerű látvány a falakra települt épületek képe, ezeket csak innen lehet látni (nincs sétány a fal tetején). Néhány helyen fel lehet menni a fal tetejére, az egyiken ki lehet jutni a belvárosi részre, a másikon is, de ott meg lehet nézni a püspöki kertek egy részét. Erről a sétányról lehet bejutni egy hídon az Olomouci botanikus kertbe (erről is később). Én az utolsó feljáraton felmentem a városmagba és ott folytattam a városnézést. Igazából olyan szempontból nagy szám, hogy a város közepében egy nagyon gondosan karbantartott park található, városfallal, sziklákkal, folyóval, dús növényzettel. Pihenésre nagyon is alkalmas.





















Botanická zahrada v Bezručových sadech:

 

Beszámoló Fotóalbuma ITT található!

Ha egy jót sétáltunk a városfal alatt (mellett), óhatatlanul bele botlunk ebbe a botanikus kertbe. Egy hídon kell átsétálni a Malom patak felett és már ott is vagyunk a bejáratnál. Itt éri az embert az első kellemes meglepetés, a látogatás ingyenes!! A botanikus kert a Malom patak és az egykori vádművek között került kialakításra, azzal, hogy van még egy külön rózsakertje is (Rosarium). Azt most nem látogattam meg, mivel a rózsa levirágzás akkorra már megtörtént. A régi védművek épületeinek egy része múzeummá lett átalakítva (pld hadtörténeti múzeum). A gyerekek részére hatalmas játszótér is készült. A botanikus kertből egy volt sánc tetejéről lehet ezekre a részekre lelátni. A botanikus kertben a rózsákkal ellentétben egyes virágok éppen a legjobb állapotukban voltak, különösen a liliomok és a floxok. Meg az is nagyon kellemes, hogy most a patak másik oldalán is tudunk sétálni a víz mellett. Igazából ennyit lehet erről írni, szerintem senki ne hagyja ki, ha erre jár, pompás program.

Ha jól olvastam a dolgokat, akkor itt is felbukkan a Flora Olomouc cég neve is, mint sok helyen Olomoucban. Ez alapvetően egy rendezvényszervező cég, de hozzájuk tartoznak az olomouci parkok és ennek a botanikus kertnek is a karbantartása, kezelése, üzemeltetése. Vannak üvegházaik is (nem messze ide egy másik parknál, ott van a központjuk is). Ha ez tényleg így van, akkor kimagaslóan jó munkát végeznek, mert minden tökéletesen működik és látszik, hogy jó kezekben vannak. 























Sbírkové skleníky Flora Olomouc és a Smetanovy sady:

 

Beszámoló Fotóalbuma ITT található!

Elérkeztünk az utolsó helyszínhez, amit megnéztem. Ez az 5. napon, hazaindulás előtt történt, egy kellemes séta utáni start haza felé. 

Itt azért egy kicsit el kell gondolkodnunk több cseh szimpatikus magatartásforma közül az egyiken és ez a parkok (valamint a természet) szeretete és az ezzel járó munkák, kert ápolás, egyáltalán a hozzáállás milyenségén. A parkokkal kapcsolatban többször bele botlunk ebbe a névbe: Flora Olomouc. Megnéztem a honlapjukat (ez az: Flora Olomouc), és azt kell mondanom, hogy az egyik legjobban élvezhető honlapot találtam. Minden világos, mindenről pontos, érthető, de nem túltolt információt adnak. Pontos terveik vannak  a hozzájuk tartozó helyek üzemeltetéséről, kezeléséről és ezeket szemmel láthatóan be is tartják. A parkokon kívül vannak nekik nem messze ide egy szállodájuk is, ebben a parkban üvegházak, pálmaház, a park szélén egy rendezvényközpont, olomouci virág piacok, stb, ki tudja még hogy mi. És mindegyik pont úgy néz ki látogatói szempontból, ahogy egy helyi, vagy egy turista szerint lennie kell. Talán kellene ide szervezni valami komoly tanulmányutat megfelelő magyar szervektől (de azonnal). Nem úgy látszik, hogy pénzhiányban szenvednek. Na ez az a hozzáállás, amit a csehektől piszkosul irigylek (de ugyanez volt az összes meglátogatott helyszínen, legyen az kastély, botanikus kert, arborétum, barlang, bunker). Az hogy ez nálunk miért nincs így, annak kitárgyalása nagyon messzire vinne, így arról most lemondok. Meg úgy sem történne semmi.

Na de vissza a helyszínhez. Először a pálmaházakat, üvegházakat néztem meg. Az itteni neve a helynek: Sbírkové skleníky Flora Olomouc. Itt is láttam a személyzetet, ahogy tette a dolgát. Van pálmaház, trópusi ház, szubtrópusi ház, kaktuszház. Rengeteg virág, jól karbantartott hely, Megnézendő.

Most egy picit térjünk vissza a parkokhoz. Ezek gyakorlatilag körbe ölelik a fallal körülvett városmagot, csak néhol szakadnak meg. Eredetileg (mivel ez már kívül esett a városon), gyümölcsösöket telepítettek ide. A parkok kialakítása már az 1800-as évek elején megkezdődött. Legkésőbb a Botanikus kert és a Rózsakert került kialakításra. A Botanikus kert eredetileg virágkiállítások céljára készült, majd csatlakozott a Flora Olomouchoz. Ide tartozik a Rózsakert is, amit itt Rózsafüzérnek neveznek. Több ezer rózsa tő található itt, 900 féle rózsával. Én pont lekéstem a virágzást, mert a meleg miatt ez június elején megtörtént. 

Az üvegházak után tettem egy nagy sétát ebben a parkban is, ezt a részt Smetana parknak hívják (Smetanovy sady). Világhírű a parkon keresztül húzódó, közepén virágokkal, sétány (Rudolf allée). Itt található szökőkút, zene pavilon, valamint a Szökőkút étterem. A sétány végén egy tó is fellelhető. 

Ez után elindultam haza felé, szépen 130-al csorogva az autópályákon. 

Irigyeltem őket, úgy mindenért.

1. Sbírkové skleníky Flora Olomouc:


















2. Smetanovy sady:











Olomouc környékén rengeteg jó turisztikai hely található, ezek közül ajánlok néhányat:


Tehát van látnivaló bőven erre felé. Csak egy kis kitérő a vasút fotózásom irányába. Nagyon sok új mozdonyt, vasúti szerelvényt le tudtam fotózni, voltak olyanok, amelyek már mint sorozat megvoltak, de akár a tulajdonos szempontjából, akár a külalakja szempontjából új volt, de ami a lényeg, mindegyik makulátlanul vagy új volt, vagy úgy fel volt újítva, mintha most került volna ki a gyárból. És nem voltak legraffitizve (bár lehet, hogy van ilyen is, de én nem láttam). A vasútállomások makulátlanul tiszták, megfizethető büfékkel, éttermekkel, padokkal. Sehol egy kéregető, egy homeless. Ez olyan nagy vágy (a részemről), hogy nálunk is így legyen?

Vissza a főoldalra (katalógus)

2 megjegyzés:

  1. Részben azért vagyunk elvakult Csehország imádók, mert ezekbe a gyönyörű ,rendezett, tiszta parkokba lehet kutyával is sétálni. Mint kutyával nyaralóknak nagy öröm volt, hogy a kastélyok, várak belső terén kívül mindenhova lehetett menni kutyával. Sok helyen volt ingyenes kakizacskó kitéve és persze voltak szemetes tartók is.Na, ez nálunk egyik sincs. Csodás fotókat tettél fel. Köszönöm.

    VálaszTörlés
  2. Örülök, hogy tetszett a beszámoló, egyébként tényleg így van, ahogy írtad. Mostanában átszoktunk egy kicsit Németországba, de most legalább el tudtam menni 5 napra Csehországba és minden percét élveztem, kivéve azt, hogy a cseh konyhának zömmel annyi. Ha vissza mész a Főoldalra (alul és felül is van link oda), akkor a többi 15 beszámolót is olvashatod. Üdv. Gábor

    VálaszTörlés

Barangolások a cseh barlangokban, SzG3

 Összefoglaló jellegű beszámolók Csehországról: -  Cseh Paradicsom -  Cseh Svájc, Szász Svájc -  Cseh várak, kastélyok  (2) -  a Morva karsz...